نقد فیلم سنگسار ثریا

با توکل بر خداوند متعال و با استعانت از ائمه علیهم السلام قصد داریم که فیلم سنگسار ثریا را نقد کرده تا بتوانیم به سوالاتی را که در ذهن افراد ایجاد شده را حل کرده و بگوییم که دیدگاه اسلام نسبت به زنا آن طور که در فیلم بیان شده نیست.

خداوند راه های اثبات زنا را به دو راه منحصر کرده است، یکی این که زن و مردی که مرتکب زنا شده اند چهار مرتبه اعتراف و اقرار نمایند. راه دیگر این که چهار مردعادل شهادت به این امر دهند و باید هر چهار نفر این صحنه را با شرایط خاصی که در فقه اسلامی بیان شده است، دیده باشند و شهادت آنها بر مبنای حدس نباشد.

مشکل بودن اثبات زنا و انحصار راه های اثبات آن دلایل و حکمت هایی دارد ازجمله:

1-این که خداوند راه اثبات زنا را دشوار قرار داده که تا هر کسی به بهانه های مختلف دیگری را متهم به این گناه نکند و آبروی انسانها محفوظ بماند.

2-خداوند نمی خواهد حتی در مواردی که این گناه صورت گرفته است به راحتی اثبات شود زیرا اگر این عمل چند بار در جامعه تکرار و به آسانی اثبات شود، حتی اگر عاملان آن مجازات هم بشوند در اثر تکرار کم کم قبح آن از بین می رود و عادی می شود.

3-در بعضی از موارد اشاعه یک گناه خود گناه دیگری محسوب می گردد و در خفاء ماندن آن بهتر از علنی شدن آن است.

به خاطر این جهات و جهات دیگری که هنوز برای ما روشن نشده، اسلام تنها برای مواردی که از این دو راه ثابت شده باشد (که اثبات آن بسیار مشکل است) مجازات قرار داده است و سایر راه ها حتی عکسبرداری و فیلم برداری و آزمایشات پزشکی را در این زمینه فاقد اعتبار می داند. زیرا در عکسبرداری و فیلم برداری همیشه امکان جعل و مونتاژ و ساختن عکس ها و فیلم های غیر واقعی وجود دارد.

  
نویسنده : مهدی کریمی ; ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢

سنگسار ثریا

سنگسار ثریا م. نام فیلمی به کارگردانی سیروس نورسته محصول ۲۰۰۸ آمریکا است. این فیلم بر پایه رمانی به همین نام (۱۹۹۴) نوشته فریدون صاحب جمع[۱] ساخته شده که داستان آن در ۱۹۸۶ و در راستای نقض حقوق بشر و سنگسار در ایران اتفاق می‌افتد.

شهره آغداشلو در نقش زهرا و جیم (جیمز) کاویزل -بازیگر فیلم‌های خط باریک قرمز (ترنس مالیک) و مصائب مسیح (مل گیبسون)- در نقش خبرنگار فرانسوی ظاهر شده‌اند. فیلمنامه این فیلم بر اساس رمانی از فریدون صاحب جمع است و آن را سیروس نورسته به همراه همسرش بتسی گیفن نورسته نوشته است. تهیه‌کننده این فیلم، کمپانی «ام‌پاورپیکچرز» است.

نورسته در مصاحبه‌ای گفت فیلم سنگسار ثریا میم را در منطقه خاورمیانه ساخته، اما به کشور آن اشاره‌ای نکرد. به گفته آغداشلو فیلم در اردن فیلمبرداری شده است.[۲] سیروس نورسته فارغ‌التحصیل سینما از دانشگاه یو.اس.سی آمریکاست و سابقه بیست سال فعالیت تلویزیونی و سینمایی دارد و فیلم سنگسار ثریا م. نخستین فیلم سینمایی اوست. بتسی گیفن نورسته فارغ‌التحصیل فیلمنامه نویسی از دانشگاه میامی است.

علاوه بر شهره آغداشلو و جیم کاویزل، پرویز صیاد، ویدا قهرمانی، نوید نگهبان، علی پورتاش و محمد یزدانی نیز در این فیلم بازی دارند. نقش ثریا را نیز بازیگر جوانی به نام موژان مارنو ایفا می‌کند.

دیالوگ‌های سنگسار ثریا میم بیشتر به زبان فارسی است و فیلم با زیرنویس انگلیسی پخش جهانی می‌شود.

خلاصه داستان

داستان فیلم از اینجا شروع می‌شود که روزنامه نگاری فرانسوی در سفرش به روستایی می رسد و اتومبیلش را برای تعمیر به هاشم، مکانیک روستا می دهد. توقف روزنامه نگار فرانسوی در روستا فرصتی است تا او با یک ماجرای هولناک مواجه شود؛ زنی به نام زهرا به محض دیدن روزنامه نگار او را به خانه خود دعوت می‌کند و از او می خواهد پای حرف هایش بنشیند. از این نقطه فیلم وارد یک فلش بک می‌شود و داستان در گذشته روایت می‌شود و خواهر زاده زهرا "ثریا" در مرکز این ماجرا قرار دارد.

شوهر ثریا که یک زندان بان است قصد تجدید فراش دارد اما چون توانایی پرداخت هزینه هر دو زن را ندارد به ثریا پیشنهاد طلاق می دهد، ثریا وقتی حق و حقوقش را مطالبه می‌کند مرد نمی پذیرد و با کدخدا و روحانی ده تبانی می کند، نقشه از این قرار است که ثریا را به خانه هاشم برای کلفتی می فرستند، مردی که زنش را از دست داده و به همراه فرزند ناشنوایش زندگی می‌کند و این ویژگی‌ها موقعیت را برای متهم شدن ثریا به رابطه با هاشم فراهم می کند.

شوهر ثریا با همدستی کدخدا و ملای ده به زن بی گناه اتهاماتی را نسبت می دهند که در نهایت به سنگسار شدن ثریا منجر می شود.

 

 

  
نویسنده : مهدی کریمی ; ساعت ۳:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢
تگ ها :