نقد فیلم سنگسار ثریا

با توکل بر خداوند متعال و با استعانت از ائمه علیهم السلام قصد داریم که فیلم سنگسار ثریا را نقد کرده تا بتوانیم به سوالاتی را که در ذهن افراد ایجاد شده را حل کرده و بگوییم که دیدگاه اسلام نسبت به زنا آن طور که در فیلم بیان شده نیست.

خداوند راه های اثبات زنا را به دو راه منحصر کرده است، یکی این که زن و مردی که مرتکب زنا شده اند چهار مرتبه اعتراف و اقرار نمایند. راه دیگر این که چهار مردعادل شهادت به این امر دهند و باید هر چهار نفر این صحنه را با شرایط خاصی که در فقه اسلامی بیان شده است، دیده باشند و شهادت آنها بر مبنای حدس نباشد.

مشکل بودن اثبات زنا و انحصار راه های اثبات آن دلایل و حکمت هایی دارد ازجمله:

1-این که خداوند راه اثبات زنا را دشوار قرار داده که تا هر کسی به بهانه های مختلف دیگری را متهم به این گناه نکند و آبروی انسانها محفوظ بماند.

2-خداوند نمی خواهد حتی در مواردی که این گناه صورت گرفته است به راحتی اثبات شود زیرا اگر این عمل چند بار در جامعه تکرار و به آسانی اثبات شود، حتی اگر عاملان آن مجازات هم بشوند در اثر تکرار کم کم قبح آن از بین می رود و عادی می شود.

3-در بعضی از موارد اشاعه یک گناه خود گناه دیگری محسوب می گردد و در خفاء ماندن آن بهتر از علنی شدن آن است.

به خاطر این جهات و جهات دیگری که هنوز برای ما روشن نشده، اسلام تنها برای مواردی که از این دو راه ثابت شده باشد (که اثبات آن بسیار مشکل است) مجازات قرار داده است و سایر راه ها حتی عکسبرداری و فیلم برداری و آزمایشات پزشکی را در این زمینه فاقد اعتبار می داند. زیرا در عکسبرداری و فیلم برداری همیشه امکان جعل و مونتاژ و ساختن عکس ها و فیلم های غیر واقعی وجود دارد.

  
نویسنده : مهدی کریمی ; ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢